Kelkit'te Koyunculuk Canlanıyor

Kelkit'te Koyunculuk Canlanıyor
Kelkit Tarım İlçe Müdürü İbrahim Irmak, sürekli takip edilen ve teknik destek verilen koyunculuk işletmelerinde doğan kuzularla birlikte koyun sayısı artmaya, koyunculuğun tekrar canlanmaya başladığını söyledi.

26.03.2011 16:00

Türkiye’de son yıllarda oldukça düşen koyun sayısında uygulanan projelerle kuzu sesleri tekrar ağıl ve meralarda yankılanmaya başladı.

Gümüşhane’nin Kelkit ilçesine bağlı Söğütlü Beldesi ile Gültepe ve Eymür köylerinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kaynaklarından KASDEP kapsamında uygulanan S.S. Söğütlü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortaklarına Koyunculuk projesiyle 2010 yılında 50 aileye 25 koyun 1 koç olmak üzere toplam bin 300 koyun dağıtımı gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl dağıtılan koyunlar bu yıl kuzulamaya başladı.

Irmak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Koyunculuk projesi uygulamakta olan belde ve köylerimizde, projenin başarılı olması için her türlü teknik desteği veriyoruz. Boş kalan meralar hazırlanan koyunculuk projeleriyle dolacak ve kırsal alanda vatandaşımızın ekonomisi biraz daha düzelecektir. Veteriner Hekimimiz Köksal Ozan sürekli olarak projeli çiftçilerimizi ve koyunlarını takip etmekte, yanlış uygulamaları gidermek, daha başarılı olmaları için çalışmaktadır. İl Tarım Müdürümüz Sayın Hasan Irkın'ın özel önem vererek hayata geçirdiği projesinin başarıyla sonuçlanması için elimizden geleni yapıyoruz. Devletimizin temin ettiği kaynakları çarçur etmeden, vatandaşlarımızın umut ve beklentilerini suya düşürmeden, değişik tarımsal konularda başarılı projeler uygulamak için çalışıyoruz.” dedi

Kaynak:http://gumushane.gen.tr/index.php?ind=news&op=news_show_single&ide=11328#ixzz1HcOi1JpP

Site: Kelkittarim.gov.tr

Haber Kaynağı: www.gumushane.gen.tr

Önceki Haberler
Romanov koyunu özel izinle Türkiye'de
Romanov koyunu özel izinle Türkiye'de

24.03.2011 09:26

Rusya'nın ihracatını yasakladığı, dünyanın en verimli ve en çok kuzu veren koyun cinsi Romanovlar artık Türkiye'de.
KOYUN KIRKIMI
KOYUN KIRKIMI

24.03.2011 09:23

KOYUN YETİŞTİRİCİLİĞİ
KOYUN YETİŞTİRİCİLİĞİ

23.03.2011 17:40

Türkiyede koyunculuk ve koyun cinsleri